gry planszowe ekonomiczne > Le Havre (wraz z rozszerzeniem Le Grand Hameau)
GRY EKONOMICZNE
logo przedmiotu Le Havre (wraz z rozszerzeniem Le Grand Hameau)

Le Havre (wraz z rozszerzeniem Le Grand Hameau)

Le Havre to gra o zarządzaniu portem, budowaniu statków oraz wznoszeniu budynków.

cena:

189.90 PLN
wysyłamy w: niedostępny

Podstawowe informacje:


liczba graczy: od 1 do 5
wiek: od 12 lat
czas gry: od 120 do 150 min.

wydawca: Lacerta
projektant: Uwe Rosenberg

wersja językowa: polska

pasujące koszulki: standard euro (143 szt.)

Opis


Le Havre to francuskie miasto, w którym znajduje się drugi co do wielkości (po Marsylii) port morski. Miasto jest charakterystyczne nie tylko ze względu na swój rozmiar, ale również na nietypową nazwę. Holenderski wyraz ?havre? oznacza ?port?. Wyraz w tym brzmieniu wprowadzono do języka francuskiego w XII wieku, jednak obecnie uważa się go za archaiczny i najczęściej zastępuje go ?le port?.
Podstawowy mechanizm gry jest prosty. Tura gracza składa się z dwóch części: rozłożenie nowo dostarczonych dóbr na straganach, a następnie wykonanie akcji. Jako akcję gracz bierze wszystkie dobra jednego rodzaju ze straganu albo wykorzystuje jeden z dostępnych budynków. Akcje w budynkach umożliwiają graczowi ulepszenie dóbr, ich sprzedaż albo wykorzystanie ich do zbudowania własnych budynków i statków. Budynki są jednocześnie okazją do inwestycji oraz źródłem przychodów, ponieważ gracze muszą płacić za wejście do budynków, których nie są właścicielami. Statki, z kolei, są przede wszystkim wykorzystywane do dostarczania żywności niezbędnej do utrzymywania robotników.
Runda kończy się żniwami po każdych siedmiu turach: podczas żniw wzrastają zasoby zboża i bydła, a gracze muszą nakarmić swoich robotników. Po przeprowadzeniu określonej liczby rund każdy gracz może przeprowadzić jeszcze jedną, końcową akcję, po której gra się kończy. Gracze sumują wartość swoich budynków, statków i zasobów gotówki. Zwycięża ten, kto zdobędzie największą fortunę.

Zawartość:

1 instrukcja
1 dodatek do instrukcji: przegląd budynków
3 plansze
5 znaczników graczy (po jednym w kolorze gracza)
5 znaczników statków (po jednym w kolorze gracza)
7 dużych okrągłych żetonów zaopatrzenia
16 dużych okrągłych żetonów żywności
1 duży okrągły żeton gracza rozpoczynającego
420 żetonów (franki, bydło/mięso, zboże/chleb, żelazo/stal, glina/cegła, drewno/węgiel drzewny, ryba/wędzone ryby, węgiel/koks, skóra/błam)
110 kart

Jak to wygląda ?


Recenzje naszych klientów:


zaloguj się jeżeli chcesz dodać własną



dodano: 2023-10-02 absolutny klasyk autor: Miszon

Dość stara gra, Uwe Rosenberg jako autor, brzydkie grafiki, duża interakcja, płynna rozgrywka, proste zasady, ale dużo myślenia, pudełko nie zawierające żadnych przegródek, tylko woreczki strunowe i masa żetonów (totalny chaos! polecam załatwienie sobie do tego jakiegoś insertu lub choćby podajników na żetony inaczej patrząc na bałagan w pudełku od razu się odechciewa grę rozkładać) - to musi być świetne euro!

I takie właśnie jest. Mamy tutaj typową grę ekonomiczną w starym dobrym stylu. W swojej turze przesuwamy stateczek na planszy (co jest tak naprawdę tylko wyznacznikiem upływu czasu w grze) i dodajemy surowce na pola wskazane przez statek. Następnie: albo pobieramy surowce z jednego z pól, albo używamy karty (wysyłając na nią robotnika) albo wystawiamy kartę ("budując budynek"). I koniec! No OK, dodatkowo możemy jeszcze w dowolnym momencie swojej tury kupić/sprzedać jakiś budynek. Jak widać w tych dwóch zdaniach mamy zawartą całą mechanikę rozgrywki.
A clou jest jużw tym, co te karty dają. Są to budynki, które pozwalają nam wytwarzać jakieś dobra, przetwarzać dobra na inne, sprzedawać dobra w zamian za kasę, itp. A o kasę się tutaj ostatecznie rozchodzi, jak to w grach ekonomicznych bywa.
Gra jest świetna, płynna (ale nie polecam granie na więcej niż 3 osoby i nie chodzi tu o czas rozgrywki, tylko o to, że na 4-5 osób to niewiele będziemy mogli zrobić, czasem wykonamy w rundzie tylkojedną akcję) i dająca sporą frajdę z myślenia.
Dodatkowo, mamy tutaj wrzucone karty promocyjne plus dodatek - całościowo chyba wszystko co można było z Le Havre dostać.